CAP (čit. kap; akronim od Child Assault Prevention) program je program primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje.

Njegovi ciljevi su:

• Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.
  • Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje.
  • Potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

CAP program ima nekoliko varijanti (kurikuluma) koje su namijenjene djeci različite dobi i potreba. Sve one koriste troslojni pristup edukacije o prevenciji:

• obučavanje osoblja škola/ vrtića
  • obučavanje roditelja
  • obučavanje djece.

Ključne strategije uključuju: zalaganje za sebe, podršku vršnjaka, učinkovitu komunikaciju i traženje pomoći. Svi CAP-ovi programi polaze od stava da napad predstavlja kršenje, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i da svi ljudi i njihova djeca imaju pravo biti sigurni, jaki i slobodni.

« Travanj 2020 »

Schulfeier Sprachmagie
24.05.2019. 20:13
Schulfeier Sprachmagie
Am Freitag, den 24. Mai 2019, an der Grundschule  Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko fand die Schulfeier Sprachmagie/Jezična čarolija statt, die die Deutschlehrerin Nusreta Murtic organisiert hat. Dort haben die Schüler das präsentiert, was sie das ganze Schuljahr im Deutsch-Englisch-, Russisch- und Slowenischunterricht gelernt und geübt haben.  Der Zweck der Veranstaltung war,die Fremdsprachenkenntnisse zu entwickeln und bestehende  zu vertiefen .

21.04.2019. 08:12
Frohe Ostern!
Viele bunte Ostereier, eine bunte Osterfeier, dies und viele andres, mehr wünsch ich euch, von Herzen sehr. Frohe Ostern

20.03.2019. 19:35
Projekttag an der Grundschule in Severin na Kupi
Am 19. März 2019 haben wir im Rahmen der Veranstaltung: Projekttag-der Fluss Kulpa , eine Skype Konferenz nach Slowenien realisiert.  Die Schüler haben etwas über sich  in vier Sprachen  (Kroatisch, Englisch, Deutsch und Slowenisch) gesagt und Lieder vom Fluss Kulpa geschrieben und präsentiert. Es hat uns viel Spaß gemacht! Wir bedanken uns bei unserer Parterschule -Grundschule Vinica, Slowenien für ihr Engagement! Danke!