CAP (čit. kap; akronim od Child Assault Prevention) program je program primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje.

Njegovi ciljevi su:

• Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.
  • Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje.
  • Potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

CAP program ima nekoliko varijanti (kurikuluma) koje su namijenjene djeci različite dobi i potreba. Sve one koriste troslojni pristup edukacije o prevenciji:

• obučavanje osoblja škola/ vrtića
  • obučavanje roditelja
  • obučavanje djece.

Ključne strategije uključuju: zalaganje za sebe, podršku vršnjaka, učinkovitu komunikaciju i traženje pomoći. Svi CAP-ovi programi polaze od stava da napad predstavlja kršenje, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i da svi ljudi i njihova djeca imaju pravo biti sigurni, jaki i slobodni.

« Listopad 2017 »

29.08.2017. 10:59
Zum Schulstart alles Gute
WIR WÜNSCHEN ALLEN SCHÜLERN EINEN GUTEN START INS NEUE SCHULJAHR!    Dragi učenici! Bliži se povratak u školske klupe. Nadam se da ste  uživali i zabavili! Pred vama je vrijeme  stjecanja novih znanja i vještina, ali i vrijeme druženja, novih prijateljstava . U školskoj godini 2017./2018. želim vam prije svega puno novih spoznaja, znanja  i vještina.  Budite veseli,znatiželjni i puni pitanja!!

Školi  dodijeljena  Oznaka kvalitete za rad na dva  eTwinning  projekta  Nacionalna oznaka kvalitete   za projekte na njemačkom jeziku Im Spielgel der Sprachen : Meine Schule ist cool

09.06.2017. 10:15
Schulschluss
Die Schulleitung wünscht allen Schülerinnen und Schülern, allen Eltern, allen Kolleginnen, Kollegen, Mitarbeiterinnen und Mitarbeitern angenehme Sommerferien !!!!

09.06.2017. 09:36
Die heilende Wirkung von Knoblauch-Broschüre 2016/2017
Liebe Alle! Es ist soweit , nach gut eineinhalb Jahren ist sie ganz  fertig , die Knoblauch- Broschüre . Gedruckt und in downloadbarer Version. Brošura o ljekovitosti češnjaka je tu!!!