U četvrtak, 10, travnja 2025. godine, 75 učenika predmetne nastave naših škola u pratnji 7 učitelja bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu. Posjetili su IV. MUZZA tjedan znanosti u zgradi Rektorata Sveučilišta u Zagrebu te izložbu „Razotkrivanje algoritama: kako oblikuju naš digitalni svijet“ povodom obilježavanja Dana medijske pismenosti u sklopu projekta „Algowatch“ u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. 

U četvrtak, 10. travnja 2025. godine, 75 učenika predmetne nastave OŠ Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko, PŠ Nikole Tesle Moravice i PŠ Ivana Gorana Kovačića Severin na Kupi putovali su na terensku nastavu u Zagreb. 

Učenici su posjetili zgradu Rektorata Sveučilišta u Zagrebu gdje se od 10. do 13. travnja 2025. godine održava IV. MUZZA tjedan znanosti. Učenici su se pod stručnim vodstvom susreli s različitim područjima znanosti, poslušali predavanja i pogledali izložbu, sudjelovali u raznim radionicama i interaktivnim eksperimentima, isprobali rad na nekim uređajima. Potom su se sami vraćali na izložbena mjesta koja su im bila najzanimljivija i sudjelovali na raznim radionicama. Dio učenika snimio je zanimljiv video o znanstvenicima s poznatim tik tokerom. 

Potom su posjetili Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu gdje se povodom obilježavanja Dana medijske pismenosti od 9. – 16. travnja 2025. godine održava izložba „Razotkrivanje algoritama: kako oblikuju naš digitalni svijet“. Izložba je u sklopu projekta Algowatch – medijska pismenost o algoritmima i umjetnoj inteligenciji, a predvodi ga Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu uz potporu Europske unije, Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Na izložbi su učenici u grupama i pod stručnim vodstvom provjerili svoje znanje o digitalnim alatima, algoritmima i umjetnoj inteligenciji, poslušali poučno predavanje „Labirint znanja“ o algoritmima, našim djelovanjem na internetu (komentiranje, dijeljenje, lajkanje) i generativnoj umjetnoj inteligenciji, odigrali digitalnu igricu „Eunopija“, testirali nekoliko alata umjetne inteligencije (ChatGPT, Grok, DeepSeek, SUNO AI, DallE3) i pokušali pogoditi koja fotografija prikazuje stvarnu osobu na stranici „Which face is real?“. 

Svi posjeti bili su besplatni, učenici su usvojili nova znanja i nadogradili postojeća o umjetnoj inteligenciji. Zabavili su se na raznim radionicama i predavanjima. Ovo iskustvo ponovit će i iduće godine. 

Terensku nastavu organizirala je učiteljica informatike Jelka Šegan, a uz nju pratnja učenicima bile su učiteljice Sanja Petrović, Iskra Savić, Ivanka Močilac, Biljana Lešnjaković, Antonia Perković Blašković i učitelj Marijan Brozović. 

Skip to content