preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 11. 2022.

Ukupno: 34927
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

  

        

Blog učiteljice Nusrete Murtič

Oglasna ploča
Europäischer Tag der Sprachen
26.09.2023. 15:37
Europäischer Tag der Sprachen
Am Dienstag,den  26.9. die Schüler der 8. Klasse Ema Žagar, Lori Kesić, Sara Karabatković und Goran Veljović haben an dem  Quiz über Mehrsprachigkeit "Jezikoljubac!" an der Philosophischen Fakultät in Rijeka teilgenommen und den ersten Platz gewonnen.10 Teams haben mitgemacht.Die Mentorinnen waren Deutschlehrerin  Nusreta Murtič und Kroatischlehrerin Manuela Valenčić. Auf diese Weise haben wir das Festival rund um den Europäischen Tag der Sprachen eröffnet. Ich gratuliere unseren Schülerinnen und Schülern zum großen Erfolg .

07.07.2023. 18:00
Lehrerfortbildung in Brüssel
Die Lehrerin Nusreta Murtič ist die Gewinnerin des Wettbewerbs „STEM Discovery Campaign 2023“ und hat als Preis eine zweitägige Ausbildung in Brüssel erhalten, organisiert von European Schoolnet – einer Gemeinschaft von 34 europäischen Bildungsministerien. Sie hat die Auszeichnung erhalten, weil sie drei Lehrszenarien durchgeführt und Umsetzungsgeschichten erstellt hat, die von der Expertenkommission als hervorragende Beispiele für innovative Lehrmethoden bewertet wurden.  

21.06.2023. 13:18
Waffeln backen
Dann hieß es am Montag in Moravice: Waffeln backen ! Alle Schüler  waren begeistert. Es war ein super Tag! Mit Lehrerin Nusreta im  Deutschunterricht haben wir gelernt, mit Hilfe des Rezepts  selbst Waffeln zu backen .  Zuerst haben wir die einzelnen Zutaten  überprüft und aufgelistet: Mehl, Butter, Zucker, Eier, Backpulver und Milch. Wir brauchten noch:  Rührschüssel, Mixer, Waage, Waffeleisen, Löffel und Pinsel.Alle durften nacheinander mitmachen und die Fotos zeigen es, wie es uns toll war!   Das war ein super leckeres Dessert.Wir haben uns für Nutella und Schlagsahne entschieden. Viel Spaß beim Nachbacken wünschen euch die Schüler aus der Grundschule in Moravice!  

22.04.2023. 18:43
Klassenfahrt nach Salzburg
Auf dem Link ist das Video .Viel Spaß beim Anschauen!      

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
DANI KRUHA U PŠ NIKOLE TESLE MORAVICE
Autor: Barbara Turk Čop, 21. 11. 2014.

Malo o povijesti kruha ...

Prvi su kruh, i to od pšenice i ječma, pekli Egipćani 1500 godina pr. Kr., vjerojatno je bio beskvasni i zapravo pogača od brašna, soli, koja se pekla u žeravici i pod pepelom u peći, na što upućuju slike na zidovima grobnica i zapisi starih Egipćana. Kruh su pekli u najrazličitijim oblicima, često u obliku životinja ili ljudi, jer su služili za vjerske ili magijske potrebe i posipali ga raznim sjemenkama (često kimom).

U antička vremena uz omiljene kaše, kruh je također bio dobro dobro poznat. Stari Grci su 70% svoje energije dobivali iz žitarica, a robovi su svakodnevno pekli i kruh. Hipokrat je već onda upozoravao da moramo paziti što jedemo i kako nije svejedno da li jedemo bijeli ili crni kruh, a Celsus je pisao kako kruh sadrži više hranjivih sastojaka nego bilo koja druga hrana.

U Rimljana je kruh bio također jedna od najvažnijih namirnica, ondašnji pekari su za aristokrate morali za svako jelo poslužiti odgovarajuću vrstu kruha, pekli su lepinje posute makom, lovorom, bademima, krušćiće sa sirom, maslinama, a osobito su bili omiljeni oni sa začinskim biljem poput peršina ili vlasca. Rimske vojnike nazivalo se "žderačima kruha", jer su dobivali kilogram kruha dnevno.

U ranom Srednjem vijeku uzašli kruh se uglavnom nije pekao u pećima, jer njih su imali samostani i vlastela. Kruh se pekao od žitarica bez dovoljno glutena poput zobi, ječma i raži, koji se teško dizao i bio je vrlo taman. Kruh pripremljen od bijelog brašna bio je privilegija bogatih, a raženi su dobivali zatvorenici, kojeg su ponekad jeli fratri kako bi pokazali svoju poniznost, a status se procjenjivao po boji kruha, bijeli su jeli oni na vrhu društvene ljestvice, a oni na dnu, crni kruh.

U Crkvi se otada pripremala i hostija, beskvasni kruh načinjen od najfinijeg bijelog pšeničnog brašna, kao jedinog sastojka, a u crkvenoj liturgiji prilikom euharistijskog slavlja taj se kruh posvećuje te postaje tijelo Kristovo.

Kruh je važna biblijska tema i pretpostavlja se da je za Posljednju večeru poslužen beskvasni kruh, vino, zdjelice sa začinskim biljem, voće, odnosno sve u skladu s ondašnjim pashalnim židovskim običajima. A ranokršćanske pogače također su bile okrugle, s urezanim križem. U Katoličkoj crkvi kruh je svet i predstavlja vječni život, u sublimiranom obliku pokazuje prisutnost Boga u svakodnevnom životu i redovito se spominje u molitvi: "Kruh naš svagdanji daj nam danas..."

Devetnaesto stoljeće je bila značajna prekretnica u prehrani stanovništva Europe, jer je započela masovna proizvodnja bijelog brašna, a svi nedostatci bijelog kruha kao simbola blagostanja i gospodstva pokazat će se tek u 20. stoljeću.

Preuzeto iz Wikipedije - Novinarska grupa


 


 

 

 

 

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju