Istraživanja

Istraživanja koja se provode  unutar odgojno -obrazovnog procesa nastave, Primorsko -goranske županije kao i Republike Hrvatske imaju  cilj unaprijediti odgojno -obrazovni proces , osnažiti subjekte u njemu te smanjiti rizične čimbenike, a ojačati zaštitne. Važno je znati da su dobiveni rezultati istraživanja bitni  pokazatelji kako unaprijediti cjelokupni školski sustav.

Projekti i programi

TEEN CAP

Projekt prevencije nasilja nad djecom pokrenut je u Columbusu, u državi Ohio u SAD, 1978.g. s  ciljem sprječavanja tjelesnog, emocionalnog i seksualnog zlostavljanja i zanemarivanja djece.

Razvila ga je Udruga „Žene protiv silovanja” kao dodatak „Strategijama zajednice za sprječavanje silovanja”.

Ciljevi aktivnosti:

Sprječavanje tjelesnog, emocionalnog i seksualnog zlostavljanja i zanemarivanja djece.

Namjena aktivnosti:

Osposobiti učenike da budu sigurni, jaki i slobodni u odupiranju od različitih oblika zlostavljanja od strane vršnjaka i odraslih osoba.

Nositelji aktivnosti

Učiteljica:  Biljana Ivošević

Učenici, roditelji i nastavnici i zaposlenici škole

Školske godine 2011./2012. započeli smo s provedbom TeenCAP projekta u našoj školi s osmim razredima. Pokazao se kao vrlo kvalitetan i koristan projekt. Na zadovoljstvo učenika i roditelja provodimo ga svake godine.

CAP

CAP (čit. kap; akronim od Child Assault Prevention) program je program primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje.

Njegovi ciljevi su:

• Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.
  • Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje.
  • Potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

CAP program ima nekoliko varijanti (kurikuluma) koje su namijenjene djeci različite dobi i potreba. Sve one koriste troslojni pristup edukacije o prevenciji:

• obučavanje osoblja škola/ vrtića
  • obučavanje roditelja
  • obučavanje djece.

Ključne strategije uključuju: zalaganje za sebe, podršku vršnjaka, učinkovitu komunikaciju i traženje pomoći. Svi CAP-ovi programi polaze od stava da napad predstavlja kršenje, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i da svi ljudi i njihova djeca imaju pravo biti sigurni, jaki i slobodni.

TRENING ŽIVOTNIH VJEŠTINA

rening životnih vještina je “evidence based” program primarne prevencije rizičnih ponašanja mladih (pušenja, alkohola i zlouporabe droga).

• Autor ovog programa je Dr. Gilbert J. Botvin.
  • Nastavni Zavod za javno zdravstvo Primorsko goranske županije prilagodio je program provedbi u Hrvatskoj.
  • Program provode razrednici i/ili stručni suradnici u školama koji su prethodno prošli odgovarajuću edukaciju.
  • Testiran je u praksi, metodološki jasno dizajniran, pokazuje značajno smanjenje loših rezultata ili s njima povezanih rizika, utemeljen je na teorijskoj podlozi i detaljno je evaluiran

Znanstvena utemeljenost:

 Istraživanjem prosocijalnog i agresivnog ponašanja učenika nižih razreda osnovnih škola (I. –III. razreda) uočena je potreba za primjenom uspješnih programa primarne prevencije koji će se temeljiti na jačanju prosocijalnih ponašanja (Ferić i Bašić, 2000.)

 Stručnjaci preporučuju kako je na lokalnoj razini potrebno posebno voditi računa o ranom prepoznavanju i zaštiti visoko rizične kategorije djece i mladeži (Sakoman, 2004.).

 Prijelazno razdoblje iz 6.u 7. razred osnovne škole optimalno vrijeme za implementaciju preventivnih programa usmjerenih na razvijanje vještina nošenja s pritiskom od strane vršnjaka i odolijevanju utjecaju drugih na oblikovanje ponašanja (Mihić i Bašić, 2008. prema KilleyaJones i sur. 2007.)

Nastava na daljinu

Nastava na daljinu novi je odgojno -obrazovni izazov za učitelje, učenike i njihove roditelje. Izazov je i za  stručne suradnike kao i za Ravnatelja škole. Pomoćno -tehničko osoblje te administrativno osoblje kao dio procesa škole također se suočilo sa novonastalom situacijom. Što promijeniti, što poboljšati, a što i nadalje koristiti možemo znati analizama nastavnog procesa koje ćemo redovito raditi tijekom nastave na daljinu

Priloženi dokumenti: